Loading...

سرویس دوره ای خودرو چیست؟ /

سرویس دوره ای خودرو چیست؟

سرویس دوره ای خودرو چیست؟

در زمینه تعمیر و نگهداری خودرو نکات زیادی وجود دارد که باید به تمام آن ها توجه داشت. این نکات می توانند به شما کمک کنند تا با تعدادی ابزار ساده و کمی تجربه خودروی خود را همواره در شرایط خوب نگه دارید. با رعایت این نکات می توانید خودروی خود را همواره سالم نگه دارید و از هزینه های احتمالی جلوگیری کنید. مهمترین عامل نگهداری صحیح خودرو انجام سرویس دوره ای است که از خرابی های خودرو جلوگیری می کند. موارد زیر به سرویس دوره ای نیاز دارند.

روغن موتور خودرو

از مهمترین اولویت های نگهداری صحیح خودرو، سرویس دوره ای روغن موتور است که توصیه می شود مقدار آن به صورت تداومی بازدید شود. در زمانی که سطح روغن موتور پایینتر از min بود، باید مقداری روغن به آن اضافه شود تا سطح روغن بین دو علامت روی گیج قرار گیرد. زیاد بودن روغن هم می تواند آسیب رسان باشد. توجه داشته باشید که اگر از خودرو برای مدتی استفاده نکنید امکان فاسد شدن روغن وجود خواهد داشت و باید با توجه به توصیه های شرکت سازنده، به حداکثر زمان بین تعویض روغن موتور خودرو توجه داشت.

فیلتر روغن

طبق توصیه اکثر شرکت های خودروسازی، در هر دوبار تعویض روغن موتور خودرو، باید یک بار فیلتر روغن هم تعویض شود. یعنی به صورت یک درمیان که روغن تعویض می شود، فیلتر آن هم تعویض شود. این کار می تواند منجر به افزایش شتاب خودرو و کاهش مصرف سوخت هم شود.

فیلتر هوا

اگر عمل فیلتراسیون هوای خودرو به خوبی انجام نگیرد، سیستم سوخت رسانی خودرو منجر به نارسایی می شود. همچنین رینگ های پیستون مورد تخریب قرار می گیرند، شتب خودرو کم می شود، مصرف سوخت بالا می رو و همچنین آلاینده های خروجی از اگزوز هم بیشتر می شوند. به همین دلیل تعویض فیلتر هوای خودرو از مهمترین مراحل سرویس دوره ای خودرو محسوب می شود.

تسمه تایم خودرو

در مطالب قبلی به خوبی با تسمه تایم خودرو آشنا شدیم و فهمیدیم منظور از تایم، زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها می باشد و برای انتقال نیروی میل لنگ به میل سوپاپ از تسمه تایم خودرو استفاده می شود. برای جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم باید آن را در زمان های مشخصی که کارخانه تولید کننده خودرو مشخص کرده است، تعویض نمود. اصلی ترین عواملی که منجر به پارگی تسمه تایم می شود، دور موتور های بالا بخصوص بالای ۴۰۰۰ می باشد که استهلاک قطعات خودرو را بالا می برد. برای آشنایی بیشتر با تسمه تایم خودرو می توانید از این لینک استفاده کنید.

شمع های خودرو

شمع ها وظیفه مشتعل کردن مخلوط سوخت و هوا را در موتور به عهده دارند. نوک شمع ها باید همواره تمیز و سفید باشد و اثری از دوده و چربی در آن دیده نشود. از نشانه های خرابی شمع خودرو می توان به، جرقه های نامنظم، استارت نامناسب، شتاب کم و لرزش در دور پایین موتور اشاره نمود. توجه داشته باشید که گاز دادن های بیش از حد و یا کمتر از حد (دنده مرده) عمر موتور را کاهش می دهند. شمع ها را باید در صورت خرابی به سرعت تعویض نمود.

ضد یخ

از مهمترین مواردی که در خودرو باید رعایت کرد میزان ضدیخ خودرو می باشد. ضدیخ خودرو در تابستان از جوش آوردن خودرو و در زمستان از یخ زدگی موتور خودرو جلوگیری می کند و مشخصا از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه داشت. مایع خنک کننده خودرو را باید همواره چک کنید. البته این کار را باید در زمانی که دمای موتور پایین است انجام دهید زیرا در زمان داغ بودن موتور، سطح آب بالا بوده و معیار دقیقی نمی باشد. و هرگز نباید در زمان داغ بودن موتور، درب مخزن رادیاتور را باز نمایید زیرا آب داغ روی صورت شما پاشیده می شود. اهمیت ضدیخ در خودرو بسیار بالا بوده و همواره باید میزان ان را چک کنید.

روغن ترمز

روغن ترمز هم از مهمترین قسمت های سرویس دوره ای خودرو محسوب می شود. این مایع معمولا پس از ۲سال رطوبت را به خود جذب می کند و پس از این مدت، ۳درصد این مایع آب است. این آب موجود در ترمزهای شدید به بخار تبدیل می شود و از قدرت ترمزگیری می کاهد. به همین دلیل باید پس از طی کردن حداکثر ۶۰ هزار کیلومتر، روغن ترمز را تعویض نمود. همچنین لنت های خودرو هم در زمان های معینی که در کاتالوگ خودرو ( دفترچه راهنمای خودرو) نوشته شده است باید تعویض شود.

باطری خودرو

در زمان هایی که موتور خودرو خاموش است و تجهیزات برقی خودرو روشن می باشند، تخلیه سنگین باطری خودرو انجام می شود. این مورد اگر زیاد تکرار شود منجر به فرسودگی و خالی شدن شارژ باطری خواهد شد. توجه داشته باشید که شارژ کم یا بیش از حد دینام به باطری خودرو آسیب می رساند. همچنین گرما و سرمای زیاد هم می تواند به باطری خودرو آسیب برساند. توجه داشته باشید که چک کردن باطری و تعویض آن در صورت لزوم از مهمترین بخش های سرویس دوره ای خودرو محسوب می شود.

چرخ ها و لاستیک های خودرو

جلوگیری از سایش تایر های خودرو بسیار مهم است. یکی از عوامل موثر بر سایش لاستیک ها، فشار باد داخل لاستیک می باشد. کم باد بودن لاستیک ها و افزایش تماس و بالارفتن اصطکاک آنها باعث افزایش سایش قسمت هایی از تایر که در تماس بیشتری با زمین اند می شود. از دیگر عوامل مصرف سوخت و افزایش گرمای تولید شده و افزایش مصرف سوخت از دیگر عواقب کاهش باد تایر ها می باشد. دانستن عمر مفید تایرهای خودرو می تواند به سرویس دوره ای خودرو در بخش تایر ها کمک زیادی کند.

از دیگر مواردی که حتما در سرویس دوره ای خودرو باید رعایت کنید، چک کردن چراغ های خودرو می باشد. موارد زیادی را باید در مورد چراغ ها بررسی کنید مانند میزان نور چراغ های جلو و عقب، قطعی چراغ ها و کیفیت نور آنها که می تواند اتلاف کننده انرژی باشد و همچنین در صورت تنظیم نبودن نور چراغ ها امکان اذیت شدن راننده های دیگر بوجود می آید. همچنین سرویس دوره ای سیستم تعلیق و برف پاک کن ها از مهمترین موارد سرویس دوره ای خودرو می باشد.

منبع : smart-car.ir

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد